.
ROMANTİK YOLDA FELSEFEYLE BENLİK YOLCULUĞU
 

Bu yolculukta benliğimizle ilgili farkındalığımızın temeline inerek düşünceyle oluşan mutluluğu ve düşünceyle terapiyi öğreneceğiz..

Devamı >>
FELSEFE VE PSIKOLOJİYLE GELİŞİM

Yaşamın içinde felsefeyi konuşuyoruz.
1.hafta
RASLANTI ve ZORUNLULUK
Yaşamımız önceden belirlenm...

Devamı >>
     


NEDEN  FELSEFE ?

İnsanın kendisini anlama sürecinde, felsefenin özellikle yaşam felsefesi hakkında ileri sürülmüs düsüncelerin bize sadece yol göstermesi ya da düşünce üretmede faydalı olaması bir yana, dahası zihniyet yenilemesi ve yaşama daha farklı bakmayı da sağlaması olasıdır.
Felsefi düşünceler bize yaşamda mutluluğu gösterebilir.
İç dünyamızı sağlam felsefi düşüncelerle desteklediğimiz zaman ruhsal açıdan dengeli ve mutlu bir yaşama ulaşabiliriz.
Felsefe  psikolojimizle birlikte yepyeni bir dünya ve yaşam anlayışını oluşturabilir. Bu açıdan önemli olan konular:

  • Felsefeyle yaşamı yeniden oluşturmak
  • Yaşama sanatı
  • Felsefe ve yaşamın bütünlüğü
  • Düşünceyle terapi
  • Düşünceyle oluşan mutluluk
  • Felsefe ve psikolojinin ayrılmaz bütünlüğü
 

BU YOLCULUĞA KİMLE ÇIKIYORUZ?

Dr. Ufuk Yaltıraklı
Dr.Ufuk Yaltıraklı İstanbul Üniversitesi’nde felsefe,psikoloji ve sosyoloji öğreniminin ardından „Freie Universiteat Berlin“de doktora seminerlerine katılıp,tezini İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde verdikten sonra  Berlin’e dönerek önce iki büyük üniversitesitede yıllarca dersler vermiştir. Daha sonra Nürnberg-Erlangen Friedrich-Alexander Üniversitesi‘nde beş sene çalıştıktan sonra yine Berlin’de  üç yıl süren psikoterapi eğitiminden sonra hem psikoterapist olarak hem de üniversite ve yüksek okullarda öğretim üyesi olarak dersler vermeye başlamış.

Halen Berlin’de iki yüksek okulda (“Katholische Fachhochschule ve “Evangelische Hochschule”) dersler vermekte ve aynı zamanda çatı örgütü olan bir sivil toplum kuruluşunda psikososyal danışmanlığın yanısıra  psikoterapist olarak çalışmaktadır.

Ayrıca ‘Berlin Felsefe Aksamları’ olarak tanınan etkinliği dört senedir sürdürmekte olan Dr.Yaltıraklı özellikle bu seminerlerde felsefeyi yaşama sokmayı, ondan sağlıklı bir ruh yapısı için gerekli olan ‘iyi yaşam’ anlayışını kazanmayı hedeflediği için Berlin’de büyük bir ilgiyle izlenmektedir. ‘Berlin Felsefe Akşamları’nın adeta bir ‘gurup terapisi’ne dönüşmesi bircok izleyiciyi kendine çekmiş ve olumlu eleştiriler almıştır.

 
 
   
.
KONULAR
RASLANTI ve ZORUNLULUK
NEDEN-SONUÇ YERİNE PARADOKS MANTIĞ
BEYİN YAPISI
ÖZNE
MELANKOLİ
EROS
MUTLULUK
İRONİ
DUYGU AKIL
NARSİZM
MODERN BİREYİN VAROLUŞSAL KAYGILARI
 
.
iletisim-iletisim.com KILERHOST.NET tarafından host edilmektedir. .
Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2003 Web Ajans